DEPO2015

Facebook Youtube Instagram

Ana B. Hursh a Christian Santana Prinz (MEX) - Paměť průsvitná

Barva, energie, příroda, smyslnost. Podobná slova napadají nejen při pohledu na vystavená díla, ale také při osobním setkání s mexickou dvojicí umělců Anou B. Hursh a Christianem Santana Prinz. 

I kdybychom nevěděli, odkud dvojice pochází, Mexiko by nejspíše bylo mezi prvními tipy. Výrazná barevnost je v tamní kultuře tak hluboko zakořeněna, že se naštěstí nevytrácí ani u současných umělců.

Uměleckou rezidencí v Plzni navázali Ana a Christian na své předešlé zkušenosti z Norska či Francie. Než umělci v dané zemi uchopí do ruky štětce, vydají se detailně prozkoumat místní prostředí, přírodu, nasát atmosféru a inspirovat se při setkávání s místními obyvateli. Počáteční proces vstřebávání může trvat i několik měsíců. Samotnou uměleckou práci pak zahájí každý zvlášť, vzniká řada skic a menších maleb. Následuje práce na společném plátně. Podobný proces provázel také vznik čtyř velkých obrazů pro výstavu v DEPO2015, ve kterých je silně cítit inspirace nejen samotnou stavbou bývalého depa, ale také jeho širším okolím. Umělci ve svém díle vycházejí ze své přirozené odlišnosti stylů a zájmů, přičemž právě tento kontrast umožňuje vzájemnou harmonii a touhu po odkrývání svého okolí a námětů tvorby. Dvě prvotně odlišné myšlenky podněcují živý dialog i postupnou proměnu počátečního námětu a spolupráce tak ve výsledku znásobuje rozsah a možnosti konečného směřování díla. Díky svým cestám umělci intenzivně vnímají přístup různých kultur k barvě, někdy si barvy vyrábějí sami z čistých pigmentů, čímž dokáží lépe kontrolovat svou paletu, dávat barvám větší intenzitu či jemnou smyslnost.

Ana ve svém díle často pracuje s motivem ženského těla, smyslností a erotikou a to v těsném sepjetí s přírodou, která je také hlavním námětem Christianových obrazů, ve kterých se ocitáme uprostřed lesů či v tajemných světech pod mořskou hladinou. Ve společné vášni pro intenzitu barev budují prostředí, do kterých dávají proniknout představám a vzpomínkám plujícím mezi civilizací a přírodou. Obrazy umělecké dvojice jsou tak výsledkem hluboce sdílené citlivosti.

Vstupné

Vstup na výstavu je zdarma

https://christiansantanaprinz.blogspot.com

http://anabhursh.blogspot.com

Galerie