DEPO2015

Facebook Youtube Instagram

O ZAHRADĚ

Chystáte se založit novou zahradu a nebo proměnit část té stávající v květinovou louku? Zajímá Vás, jak vypadají přírodní zahrady a jak hospodařit podle zásad permakultury? Přijďte se dozvědět víc od odborníků a nadšenců, kterým zahrada nedá spát. Těšit se můžete i na bezplatnou měnírnu (SWAP) rostlin všeho druhu nebo zahradnickou poradnu.

PROGRAM

sobota a neděle / vždy 10:00 - 18:00 / Tržnice

- SWAP (bezplatná měnírna) rostlin a sazenic všeho druhu

- Malý prodejní trh rostlin a rostlinných produktů

 

sobota 21.5.2022

Ateliér

 10:00   1. O čem přemýšlet při navrhování a zakládání zahrady  Ing. Jana Šindelářová
 11:00  2. Přírodní zahrady a zahradní turistika  Věra Dvořáková
 12:00  3. Květnatá louka jako součást zahrady  Miroslav Koča
 
 14:00  4. Jak na přírodní zahradu  Ing. Alena Anežka Gajdušková
 15:00  5. Myslíme permakulturně  Jakub “Přéma” Podlaha
 16:00  6. Příběh živé zahrady  Tereza Vágnerová
 17:00  7. Komunitní zahrady v teorii i praxi  Silvie Hašlová

 

15:30 - 18:00 / Tržnice - skleník / Zahradnická poradna s A. Gajduškovou

 

neděle 22.5.2022

Ateliér

 10:00   8. Kompostování ve městě - kompostování pro každého  Tomáš Hodek
 11:00  9. Běžná zelenina jako základ užitné zahrady  Ing. Ivan Dvořák
 12:00  10. Vše o KPZ neboli Komunitou podporovaném zemědělství  Jana Černá
 
 14:00  11. Barevné truhlíky za okny celý rok  Ing. Vlastimil Šindelář
 15:00  12. Jak vytvořit pěkný trvalkový záhon  Ing. Tereza Antošová
 16:00  13. Jak podporovat život v půdě na zahradě

prom. biol. Eva Hauserová

 17:00  14. Jedlý plevel na zahradě a v kuchyni  Mgr. Daniela Okrouhlá

 

15:30 - 18:00 / Tržnice - skleník / Zahradnická poradna s V. Šindelářem

 

Přednáškami provází Mgr. Ing. arch. Petr Klíma.

Za výzdobu děkujeme: Zahrady Brada a Zahradní studio JVV  GINKGO

 

VSTUPNÉ

Vstupenky na přednášky ZDE.

Jednotlivé přednášky: 70,-

Dopolední blok 3 přednášek: 150,-

Odpolední blok 4 přednášek: 200,-

Jeden celý den - 7 přednášek: 320,-

Oba celé dny - 14 přednášek: 600,-

Vstup do zahradnické poradny je zdarma se vstupenkou na libovolnou přednášku nebo blok.

Vstup do Tržnice, kde probíhá SWAP a malý prodejní trh rostlin je zdarma.

 

ANOTACE K PROGRAMU

1. O čem přemýšlet při navrhování a zakládání zahrady
Ing. Jana Šindelářová - Zahradní studio JVV  GINKGO        
zahrady-kvetiny.cz

Jana vystudovala obor Zahradní a krajinářská architektura na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Zahradám se věnuje od roku 2004 nepřetržitě ať pro JVV Ginkgo anebo coby projektantka na volné noze po dobu své mateřské dovolené. Většinou tvoří návrhy soukromých zahrad, nevyhýbá se ale ani veřejným prostranstvím nebo občanské vybavenosti.

O čem bude řeč:
Ve zkratce se dozvíte, o čem přemýšlet před založením zahrady, jaké práce Vás čekají při jejím zakládání a jak se o zahradu starat v dalších letech. Řeč bude například o faktorech, které vám pomohou rozvrhnout plochy v zahradě, o stylu zahrady, volbě materiálů i vegetačních prvků. Dozvíte se, proč dělat souvislé záhony, jak se připravit a kolik času vyčlenit na instalaci automatických závlah, kdy založit trávník, zda stříhat keře a nebo jak se starat o jedlou zahradu.

 

2. Přírodní zahrady a zahradní turistika
Věra Dvořáková
zahradaumalire-cz
barevnakrajina-webdone.cz

Věra je předsedkyní spolku Barevná krajina, z.s. zajišťující certifikace přírodních zahrad, osvětu a poradenství pro Plzeňský kraj. Je majitelkou první ukázkové přírodní zahrady v Plzeňském kraji, Zahrady u malíře, kde pořádá komentované prohlídky, akce, přednášky, workshopy a programy pro děti s environmentální tématikou. Provozuje zde také sezonní krámek s prodejem bylinných výrobků, dekorací a přebytků semen, sazenic a výpěstků. Na své druhé zahradě se zaměřuje na pěstování aromatických rostlin, které různým způsobem zpracovává.

O čem bude řeč:
Představíme si zrod projektu Přírodní zahrada v České republice, dozvíte se, jak funguje certifikace zahrad a co musí taková Přírodní zahrada splňovat. Povíme si také, jak funguje zahradní turistika u nás a v Rakousku a jak se zapojit. Prohlédneme si inspirativní fotografie z návštěv ukázkových přírodních zahrad. Více si řekneme také o spolku Barevná krajina, z.s., který v Plzeňském kraji zajišťuje certifikace přírodních zahrad a šíří jejich osvětu.

 

3. Květnatá louka jako součást zahrady
Miroslav Koča

Příroda bavila Miroslava od mala, během studia na Agronomické fakultě ČZU V PRAZE začal pracovat jako zahradník ve firmě Zahradní Architektura Kurz s.r.o. (r.2007). Po absolvování oboru Tvorba zahrad a získaných praktických zkušenostech se roku 2011 pustil do zahradničení na vlastní nebezpečí (OSVČ) v Plzeňském kraji. Baví ho pozorovat vztah mezi krásnem a praktičností. "Když je něco líbivé, ale nepraktické těžko to může být krásné".

O čem bude řeč:
Dozvíte se, pro koho je louka na zahradě vhodná, jakými způsoby je možné ji založit a jak o ni pečovat.

 

4. Jak na přírodní zahradu
Ing. Alena Anežka Gajdušková
pozemskazahrada.cz

Alena vystudovala obor Trvale udržitelné systémy hospodaření v krajině a Agroekologii na JČU, od roku 2014 je poradce projektu Přírodní zahrada. V roce 2016 získala diplom permakulturního designéra. Designováním přírodních a permakulturních zahrad se živí od roku 2012.

O čem bude řeč:
Základní rady pro přírodní zahradníky: co v zahradě nesmí chybět, jak stanovištní podmínky ovlivňují péči o zahradu, zahradničení v souladu s přírodou, sortiment přírodních zahrad, zdravá půda, hospodaření s vodou, jaké nástroje při práci používat, pravidla správného kompostování, život v zahradě, prevence chorob a škůdců, výskyt plevelů.

Alena Gajdušková bude v sobotu v čase 15:30 - 18:00 k dispozici také k individuálním konzultacím v rámci Zahradnické poradny v bočním skleníku v prostoru Tržnice.

 

5. Myslíme permakulturně
Jakub “Přéma” Podlaha
permaprema.cz

Jakub je povoláním programátor a působí i jako ajťák v řadě neziskovek. Permakultuře se věnuje naplno od absolvování kurzu PDC (Permaculture Design Certificate) roku 2017 v Praze. V zastřešující organizaci Permakultura (CS) působí jako hodnotitel v Síti ukázkových permakulturních projektů, ve spolku Kokoza pak jako lektor vermikompostování. Podle vlastního designu vyrábí českou variantu nástroje “broadfork”, širokých kypřících vidlí. Permakulturu praktikuje na své guerillové zahrádce i konzultacemi na spřátelených projektech.

O čem bude řeč:
Úvod do permakultury, jejich principů, etiky, způsobu myšlení a také pár ukázek o tom, jak se dostat od myšlenek k činům. Dozvíte se, co permakultura je, a co naopak není, i když se to tak třeba tváří. V prostoru pro otázky si potom usadíme, co bude potřeba.

 

6. Příběh živé zahrady
Tereza Vágnerová
naroubence.com

Tereza je nadšená zahradnice, majitelka přírodní zahrady Na Roubence. Miluje život ve své zahradě, barvy, zvuky, vůně a chutě. Práce na zahradě je pro ni cesta, tvorba a učení. Přes 10 let rozvíjí svoji zahradu, tahle praxe je pro ni největší zahradní zkušeností. Zajímá se o přírodní pěstování, permakulturu, bylinky a soběstačnost.  Plody své zahrady a přírody dál přetváří v produkty pro radost, zdraví a krásu. Vyrábí přírodní kosmetiku, šperky a obrázky z přírodnin.

O čem bude řeč:
Krátce vám představím zahradu Na Roubence, jak vypadá, jaký je její styl a proč jsem se rozhodla jí certifikovat. Moc ráda se s vámi podělím o zážitek, který může přírodní zahrada každému z nás přinést. Zahrada je síla, palivo, přirozená součást života a bytí. Každý den nezávisle na ročním období nás učí. Zdálo by se, že zahradu vytváříme, ale to není úplně přesné. To příroda je dokonalá. My jsme jen nástroj a spolutvůrce, nabízíme jí podmínky, aby se mohla naplno projevit. Pak si už stačí na chvíli sednout, lehnout nebo se třeba postavit na hlavu. Důležité je se zastavit a pozorovat, jak dokonalý život kolem sebe máme.

 

7. Komunitní zahrady v teorii i praxi
Silvie Hašlová
pestirnadepo.cz

Silvie vystudovala architekturu, ale zahrady a zahradničení ji provází celý život. Po studiích se v rámci spolku Pěstuj prostor věnovala mimo jiné komunitním projektům ve veřejném prostoru. Obojí v roce 2017 propojila, když se ujala pozice koordinátorky komunitní zahrady PěstírnaDEPO. Působila také v Ekozahradě Raková a zahradě Mezigeneračního a dobrovolnického centra Totem.

O čem bude řeč:
Komunitní zahrady se v Česku začaly zabydlovat před deseti lety a od té doby jich v České republice vzniklo více než sto. V přednášce se dozvíte jak fungují, jak rozličných podob mohou nabývat i jak postupovat, pokud uvažujete o jejím založení. Na příkladu komunitní zahrady PěstírnaDEPO si ukážeme radosti i starosti, které její fungování přináší. 

 

8. Kompostování ve městě - kompostování pro každého
Tomáš Hodek

kompostuj.cz
ekonakup.cz

Po deseti letech práce v reklamě založil Tomáš v roce 2004 spolek Ekodomov, který se věnuje osvětě týkající se půdy, pěstování a kompostování. V rámci návazných aktivit Ekodomov realizuje výukové programy ve školách, prostřednictvím projektu Rosteme na zahradě pomáhá školám rozvíjet vzdělávání v přírodě. Pro podporu třídění bioodpadů a kompostování v roce 2004 v ČR začal realizovat výrobu kompostovatelných sáčků, které prodává přes e-shop ekonákup.cz. Vyvinul speciální kompostéry SIVA pro komunitní kompostování, vyrábí zahradní kompostéry JERY. Vyvinul a vyrábí modřínový vermikompostér, multifunkční vyvýšený záhon s pařníkem a treláží pro prodloužení pěstební sezóny. Realizuje poradenství ke kompostování a předcházení vzniku odpadů, je autorem a spoluautorem vzdělávacích materiálů zaměřených na půdu a kompostování.

O čem bude řeč:
Po velmi dlouhé době, kdy zemědělství zaměstnávalo většinu obyvatel naší planety, dnes díky industrializaci v naší zemi zemědělci tvoří méně než 1% obyvatel. Degradující půda, která je provázena klimatickou změnou však zasahuje každého z nás a obrací zpět k půdě i nezemědělce a nutí nás hledat cesty jak alespoň zachovat současnou kvalitu životního prostředí. Důsledný návrat organického materiálu zpět do půdy je jedna z cest a tady záleží na každém z nás, abychom tak činili a v lepším případě i kompostovali a zlepšovali kvalitu půdy i ve městech, ozeleňovali okna, balkony, střechy, které jsou pak nejúčinnější a nejlevnější přírodní klimatizací.

 

9. Běžná zelenina jako základ užitné zahrady
Ing. Ivan Dvořák
okenkodozahrad.cz
i-zahradkar.cz

Ivana přivedl k zahradě táta, nejdříve musel, pak i chtěl. Po škole už se věnoval zahradničině nejen doma ale i v práci - na Sempře, v botanické zahradě v Táboře. Prošel si cestu od pěstování v zelinářském podniku, přes botanickou zahradu a firmu pěstující houby až k zaměstnání u Českého zahrádkářského svazu - v odborném oddělení redakce časopisu Zahrádkář. Možná ho znáte z pořadu Hobby naší doby, kde bývá hostem Jiřiny Bohdalové, ke slyšení bývá na ČRO Region nebo v poradně ČRO Olomouc.  

O čem bude řeč:
Pěstování, uskladnění, trochu i o ochraně a hnojení zeleniny.

Porce brambor dodá tělu dostatečné množství vitaminu C na jeden den, hlávková čekanka a topinambury, fazolové lusky, černý kořen jsou dobré pro diabetiky. Když správně zvolíme koření, luštěniny nás nenadmou. Na jaře se můžete dát dohromady díky chřestu, dnu zaženete tuřínem. Listová zelenina je dobrá pro oči, barevná pro pomalejší stárnutí buněk. Kde neroste petržel, dejte si do záhonu pastinák.

 

10. Vše o KPZ neboli Komunitou podporovaném zemědělství
Jana Černá
ekozahradarakova.cz

Z nadšení do potravinových iniciativ se Jana dostala až ke komunitou podporovanému zemědělství. Koordinátor KPZ v Ekozahradě Raková se zkušeností z KPZ ze zahraničí i z ČR.

O čem bude řeč:
Co to je a jak funguje komunitou podporované zemědělství? Jak se zapojit do KPZ jako spotřebitel, podporovatel nebo jak si založit vlastní? Ukážeme si nejčastější modely KPZ a seznámíme se s činnostmi Ekozahrady Raková - Plzeňanům nejbližší KPZky.

 

11. Barevné truhlíky za okny celý rok
Ing. Vlastimil Šindelář
becovskabotanicka.cz

Po absolvování Jihočeské univerzity pracoval Vlastimil 10 let v zahradnictví v Bavorsku, poté zakotvil v Zahradě Teplá. Od konce 90. let spolupracuje s časopisem Receptář a jako odborník vystupuje v různých televizních pořadech, v poslední době hlavně v Hobby naší doby s Jiřinou Bohdalovou. Pravidelné poradny mívá také v rozhlase Čro region a v Country radiu. Věnuje se uměleckému zahradnictví a tvoří zahradnické výstavy, zúčastnil se i mnoha výstav v Česku a Německu. Pro ministerstvo zemědělství zajišťoval výzdobu na veletrzích, příležitostně spolupracuje také na tvorbě dekorací pro film.

O čem bude řeč:
Vhodné kombinace rostlin v truhlících, co, kam a kdy sázet, správná péče o rostliny. Ukázka různých rostlin, jejich ošetření a vhodnost použití.

Ideální mít dvě sady truhlíků a ke konci léta si s předstihem osadit druhé truhlíky rostlinami, které v nich vydrží až do jara. Pokud takové truhlíky osadíme až když likvidujeme letní, nedojde již k zakořenění a v zimě takové truhlíky většinou zajdou. Vedle známých rostlin můžeme do těchto truhlíků sázet i cibuloviny a různé trvalky s barevnými listy.

Vlastimil Šindelář bude v neděli v čase 15:30 -18:00 k dispozici také k individuálním konzultacím v rámci Zahradnické poradny v bočním skleníku v prostoru Tržnice.

 

12. Jak vytvořit pěkný trvalkový záhon
Ing. Tereza Antošová
perenniculum.cz

Tereza je absolventkou oboru Zahradní tvorba na ČZU v Praze, při studiích pracovala jako zahradník v anglických zahradách Sherborne Castle a Houghton Lodge. Po škole strávila 3 roky jako zahradní a krajinářská architektka v anglickém ateliéru LynchRobertson. Dnes se věnuje krajinářské architektuře v Čechách, zejména navrhování soukromých zahrad. Ve své činnosti se mimo jiné zabývá popularizací trvalek a inspirativních zahrad na svém blogu Perenniculum.

O čem bude řeč:
V přednášce se dozvíte, co všechno zvážit před založením trvalkového záhonu, jaké trvalky vybrat pro konkrétní stanoviště a jak je uspořádat, aby dobře vypadaly. Podíváme se i na estetickou koncepci záhonu, kombinaci barev a celkovou kompozici od tradičních babičkovských rabátek až po moderní přístupy "Nové trvalkové vlny". Dotkneme se okrajově i údržby: Jak o záhon pečovat, aby vydržel krásný po mnoho let a přinášel Vám radost.

 

13. Jak podporovat život v půdě na zahradě
prom. biol. Eva Hauserová
hauserova.cz

Eva vystudovala mikrobiologii, krátce působila ve výzkumu v oboru molekulární biologie, ale již třicet let pracuje jako překladatelka z angličtiny, redaktorka, publicistka a spisovatelka. V posledních deseti letech se zaměřuje na témata udržitelného života, permakultury a soběstačnosti (například v letech 2014-2021 sestavovala brožurky edice Klíč k soběstačnosti pro spolek Permakultura (CS), ve spolupráci s nakladatelstvím Triton sestavila tři díly Encyklopedie soběstačnosti), zajímá ji také přírodní zahradničení a zejména nejdrobnější živé bytosti v půdě. Její kurzy najdete na naucmese.cz.

O čem bude řeč:
Představíme si, jak funguje zdravá půda a jakou úlohu v tom hrají houby, bakterie, prvoci, červi a další drobní „živáčci“, tvořící dokonale vyladěnou a vzájemně provázanou půdní potravní síť. V přírodní zahradě tyto organismy podporujeme už jen tím, že nepoužíváme žádné chemikálie a průmyslová hnojiva, ale můžeme je dokonce aktivně podporovat. Povíme si, proč a jak připravovat aerované kompostové čaje, jak používat takzvané efektivní mikroorganismy a jak ještě můžeme v praxi cíleně zlepšovat kondici půdy.

 

14. Jedlý plevel na zahradě a v kuchyni
Mgr. Daniela Okrouhlá
sklenicezdravi.cz

Profesionálně se Daniela pěstování, a především zpracování bylin věnuje od roku 2014, kdy založila společnost sklenicezdravi.cz. Zaměřuje se na české byliny, na vlastní zahradě pěstuje přes 30 druhů bylinek a šťastně koexistuje s mnoha jedlými plevely, které se pěstují samy. Specializuje se na zpracování rakytníku, arónie, brusinek a černého bezu. V říjnu 2021 se jí podařilo získat certifikát BIO výrobce.

O čem bude řeč:
Řeč bude o zásadách při sběru a uchování čerstvých bylin a výrobě zelených smoothie. Představím vám, jaké můžete používat jedlé květy a co z nich vytvořit. Speciální kapitolou pak budou jedlá pesta, povíme si, kde se vzala, jaké bylinky do nich využít a jak je uchovávat.

 

KONTAKT
Soňa Rychlíková
rychlikova@depo2015.cz
+420 724 001 590

Attachment

Gallery