DEPO2015

Facebook Twitter Youtube Instagram

Exhibitions

The WALLZ Exhibition No. 1 was opened in DEPO2015 as part of the first year of the WALLZ Street Art Festival in Pilsen. It presents a selection of studio work of all artists who participated in the festival, as well as direct artistic interventions in the exhibition space. You can only see these art pieces during the exhibition. After the exhibition is over, the same “street art fate” awaits them: white paint and a roller.

Michal Škapa aka Tron and Ondřej Vyhnánek aka X-Dog are represented at the exhibition not only by their own pieces of art but also by their two, joint works. They combine their work very similarly to their art piece on the wall in Zahradní street.

On the other hand, Josef Sedlák aka Akrobad and Tomáš Staněk aka Obras are presented separately for the first time.

In addition to his large paintings, Jakub Janovský also exhibits enamels that represent his most current work. Daniela Herodesová presents examples of her illustration work.

ZBIOK brought a selection of his canvases from Poland, while the Austrians Skirl and Ruin left original paintings directly on the exhibition panels. TIMO, the artist from Brno also similarly used the exhibition space.

The exhibition runs from 23 August to 18 October 2020 in the Bistro and Café DEPO2015 and Truhlárny DEPO2015.

FREE ENTRY.

Events

The second year of the largest photographic event in West Bohemia.

Look forward to the lectures, workshops and discussions for all amateur and professional photographers at the largest photographic event in West Bohemia.

For more information click here.

Chybí vám cestování a trhy, kde můžete ochutnat to nejčerstvější slaďoučké exotické ovoce? Hakuna matata! Žádný problém! 

Africké trhy vám zaručeně spraví náladu.  Kromě ovoce z Ugandy a Indonésie dorazí i várka z daleké Kolumbie. Tak se nechte přenést do teplých krajů a přijďte si pro opuncii, granadillu, žluté dračí ovoce a mnoho dalšího do DEPO2015 již tuto sobotu. 

Více o události ZDE.

Pořadatelem afrického trhu je Virunga.cz, česko-ugandský food projekt, který dováží tu nejčerstvější zemědělskou produkci letecky, ze srdce Afriky. Virunga.cz podporuje ugandské lokální farmáře a pěstitele, vykupuje za férové ceny a těší česká srdce tím nejupřímnějším ovocem na světě. Víc informací najdete na www.africketrhy.cz.

Clothing swaps are a great way to refill one's wardrobe!

SWAP is all about exchanging good clothes that you don’t use anymore for other pieces of clothes you like. And what’s more, the clothes that rest will be donated to a charity or to a further upcycling.

Entrance fee is 100 Kč and you can come back during the day as you wish. The maximum items you can take home is 10 pieces from each category (women, men, kids).

For more information click here.

Light it up with us at this year's Night Run for Světluška in Pilsen!

 

The Světluška Foundation is a charity for the blind run by Český Rozhlas (National Radio Station).  Every year they organise a night run called Night Run for Světluška in order to raise awareness and money for the blind people. Join the "Firefly" this year and support this charity. 

Register HERE.

Žebřík Music Awards will be an OPEN AIR event! The winners of the 28th year of Žebřík Music Awards will be announced on Friday, October 9, 2020 in DEPO2015.

For more information visit the official website.

Buy tickets HERE.

8000 km a 18 dní na cestě z Prahy do Skotska a zpět na Hondě CB500X.

"Do Skotska jsem vyrazil na motorce, za naprostou svobodou a dobrodružstvím. Toulal jsem se kolem jezer, mezi horami, obdivoval nejhezčí pláže Evropy a bloudil zapomenutými silničkami. Skotsko je nádherné v každém počasí. Na projekci s parádním videem i fotkami si ho vychutnáte hezky v teple a suchu – na rozdíl ode mě."

Mezinárodní Road Movie Festival zahájí film Staříci.

Vlastovi a Tondovi již nezbývá mnoho let života, mají však před sebou jeden důležitý úkol – vypátrat a zabít komunistického prokurátora, který v 50. letech stál za jejich odsouzením. Atypická road movie o dvojici bývalých politických vězňů bijících se navzdory všem omezením a překážkám za spravedlnost.

Kompletní program naleznete zde.

Maker Faire  „The Greatest Show (& Tell) on Earth“, it is an inventor’s exhibition, a fun fair and at the same time something completely new. It’s a family-friendly showcase of innovation, creativity, and technology, where every creator can exhibit their project, project ducts, gadget, hack, experiment or hobby. Some of them present themselves for the first time publicly.

Maker Faire is a meeting of creative and inquisitive people who enjoy learning new things and share knowledge and experience in an informal and friendly environment. Where else should such an event be held, than in Pilsen – in the hometown of the Czech greatest inventor and tinkerer František Křižík and the creators of Škoda and Pilsner Urquell.

Come and take part in the biggest celebration of innovation and creativity in the West Bohemian region or submit your own project!

Mezinárodní Road Movie Festival zakonční film 303.

Na cestě z Berlína do Portugalska zastaví mladá studentka biologie Jule se svou zrezivělou obytnou dodávkou stopujícímu Janovi. Jejich společné hovory o všem možném jsou natolik intenzivní, že – ač se tomu oba vědomě brání – se jejich vzájemné zalíbení zdá být téměř nevyhnutelným.

Nenechte si ujít aktuality k akci na facebooku.

Vzhledem k aktuální situaci a nouzovým opatřením jsme byli nuceni akci Seafood and Prosecco zrušit.

Mistři kuchyně vám ve stánku v DEPO2015 s radostí připraví nejrůznější mořské speciality jako jsou kalamáry, krevety na grilu, slávky na víně a také tapas. Prosecco samozřejmě nebude chybět! 

I v těchto nezvyklých časech se můžete těšit na náš seafood. Stylové a prostorné DEPO2015 vybízí k tomu, že se bez problémů můžeme přizpůsobit COVID pravidlům a skvěle si užít grilované a ostatní dobroty. Zajistíme vám rozestupy a spoustu míst k sezení, abychom všichni v pohodě zůstali "negativní". Těšte se na "pozitivní" kalamáry, chobotnice, krevety a ryby... k tomu naše slavné pomazánky a tataráky, a samozřejmě - prosecco. Těšíme se na vás!

Pro více informací o akci klikněte ZDE.

Workshops and Courses

Máte doma malé kutily? Co takhle naučit je práci se základním nářadím a materiály pod vedením zkušeného lektora?  V průběhu 14 lekcí budou děti rozvíjet svoji zručnost a osobitý projev při realizaci několika řemeslných projektů. Prostor bude i pro vlastní nápady.

Novým lektorem kroužku je pan Vladimír Šípek, bývalý šef výroby v Techmanii, se zkušeností s vedením dětských táborů. Vladimír je v důchodovém věku a plánuje se s dětmi věnovat převážně práci se dřevem.

Pro přihlášení na Řemeslný kroužek:

1. Zašlete vyplněnou přihlášku na email rychlikova@depo2015.cz

(Přihláška ke stažení ZDE, dole v přílohách).

2. Cenu kroužku 2500 Kč prosím zaplatťe ZDE.

 

Kontakt: 
Soňa Rychlíková
+420 724 001 590
rychlikova@depo2015.cz