Exhibitions
Quattro formi
Prodloužená výstava s novými díly Quattro formi Veroniky Drahotové, Jitky Nesnídalové, Nikoly Semotánové a Evy Vlčkové prozrazuje již svým názvem, že jde o čtyři umělecké individuality, které ovšem i přes rozdílnost forem vyjádření, spojuje experiment a humor.
Na výstavě představí umělkyně především svou aktuální tvorbu, která se u Drahotové a Vlčkové ubírá směrem abstrakce, zatímco Nesnídalová a Semotanová zůstávají u konkrétnějších námětů, ať již v malbě či objektu.
Veronika Drahotová se ve své tvorbě věnuje široké škále uměleckých médií od malby, fotografie a videa až k performance a instalacím. Na výstavě prezentujeme malířskou polohu umělkyně v podobě pláten cyklu Hyper Saturation z roku 2019. Malba je nejvýraznějším projevem Drahotové již od doby studia na pražské Akademii výtvarných umění, kde absolvovala ateliér Jiřího Davida. Dnes je autorka také členkou skupiny performerů s názvem Die Früchte, která se ve svých vystoupeních zabývá především zásadními sociálními či environmentálními otázkami dnešní doby.
Jitka Nesnídalová prošla na Akademii výtvarných umění v Praze malířskými ateliéry Zděňka Berana a Michaela Rittsteina, ovšem absolvovala v Intermediální škole Milana Knížáka. Tato zkušenost se projevila ve variabilitě výtvarného projevu i v manipulacích s obrazem, přetvářeným v objekt, a naopak. Časté zobrazování sebe sama a stylizace do různých podob je kontemplací nejen nad vlastními prožitky, ale také vhled do existenciální nejistoty mladého člověka. Na výstavě jsou autoportréty prezentovány v kombinaci s architekturou míst, které malířka procestovala.
Nikola Semotánová ve své tvorbě zpracovává témata ekologie, recyklace, otázky konzumu, postavení žen ve společnosti či mezilidské vztahy a vrací se ke zkoumání počátků konfliktů mezi lidmi, kořenů nenávisti a rivality mezi národy i krutosti a brutality válek. Studium ateliéru Kov a šperk u prof. K. V. Nováka na pražské Uměleckoprůmyslové škole přispělo k autorčině neustálému hledání nových forem výtvarného vyjádření. Tak se v díle Semotánové setkáme s objekty z nejrůznějších materiálů, z nichž v současné době převažuje plast i dlouhodobá záliba v médiu cédéček.
Eva Vlčková je absolventkou ateliéru malby Vladimíra Skrepla na Akademii výtvarných umění v Praze. Dnes se kromě vlastní tvorby zabývá pedagogickou činností (SUPŠ Zámeček v Plzni) a restaurováním (např. Velká synagoga v Plzni). Jemnými přechody mezi realistickou malbou a abstrakcí zachycuje proměny atmosféry a fragmenty různých fází dne na jednom plátně. Specifikem tvorby Vlčkové je také noční malba bez umělého osvětlení a několik let se zabývala projektem společných plenérových maleb více autorů.
Kristýna Jirátová, kurátorka výstavy
Vstup zdarma.
Každý den 10 - 18
8.12. - 28.1.2022
Events
KRAJINOSKOP - výstava
Eliška Podzimková, Anna Niklová, Anna Borovičková Ročková, Petr Hricko. Čtyři mladí umělci přijali nabídku společnosti Člověk v tísni a vytvořili osobitá díla reflektující téma změny klimatu – problém, kterým se Člověk v tísni denně zaobírá ve světě i v České republice.
Výstava KRAJINOSKOP je součástí celoevropského projektu Jedna planeta pro všechny. Premiéru měla 20. září v Praze na Národní třídě u otočné hlavy Franze Kafky, odkud se postupně přesouvá do dalších českých měst.
Cílem výstavy KRAJINOSKOP je upozornit na to, že jsme všichni přímými svědky dopadů změny klimatu a špatného zacházení s krajinou. K dlouhodobé nápravě však nestačí jen působit v ohrožených komunitách a rozvojových zemích, stejně tak je potřeba informovat a vzdělávat o příčinách problémů a jejich řešení ve vyspělých zemích. Proto Člověk v tísni v České republice dlouhodobě podporuje environmentální výuku a věnuje se podpoře aktivních občanů (např. v rámci soutěže Gratias Tibi).
Dále se soustředí na osvětu a komunikaci s veřejností včetně různých způsobů, jak předávat vědecká fakta. V rámci Krajinoskopu mladí čeští umělci představí své vnímání proměny krajiny a umožní návštěvníkům vlastní osobní náhled na tento globální fenomén. Instalace Krajinoskop navazuje na streetartovou intervenci „Tváře klimatické změny,“ kterou realizovala kreslířka Toy_Box.
„Prostřednictvím umění chceme poukázat na realitu a závažnost probíhající změny klimatu a jejích dopadů. Myšlenka, která stála za vznikem Krajinoskopu, je popsat prudké změny, které můžeme pozorovat v našem okolí okem mladého umělce. Ať už jde o výstavbu hotelu na místě, kde stál hluboký les, nebo dopady dlouhého sucha, rychlost, se kterou se naše životní prostředí proměňuje, pozoruje každý člověk na této planetě,“ přibližuje Jakub Zelený z Člověka v tísni
Výstava je součástí evropského programu DEAR, který je zaměřen na osvětu a vzdělávání evropského publika v otázkách cílů udržitelnosti (SDG´s) a změny klimatu.
Více informací o programu DEAR naleznete na www.dearprogramme.eu
Projekt 1Planet4All je financovaný z prostředků Evropské unie.
--------------------------------------------------------------------
Anna Ročková - Anna Ročková žijící, koláže lepící, studující, pracující v Brně. Od studia na divadelní fakultě se odklonila k umění výtvarnému. Ulepená vznikl jako pseudonym při prvních slepených kolážích během studia střední školy. Postupem času začala svou tvorbu prezentovat na Instagramu (@ulepena) a dospělo to až k tomu, že ještě tento rok bude vydávat knihu svých autorských
Eliška Podzimková - Eliška Podzimková je česká animátorka, ilustrátorka, fotografka a umělkyně všeho druhu nyní žijící v Praze. V roce 2014 absolvovala Filmovou Akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Nejen díky svému profilu na instagramu @AnimateNY (nyní www.insatagram.com/eliskap) získala uznání za mořem v USA. Splnila si svůj sen a žila a tvořila ve svém nejoblíbenějším městě – New Yorku.
Více informací ZDE.

Industrial Heritage Trail
The interior of the DEPO2015 complex is now open every Tuesday and Thursday from 10 am to 6 pm and on Saturday from 10 am to 3 pm.
Opening of the new Industrial Heritage Trail in DEPO2015
On November 21, 1869, the businessman Hugo Jelínek opens a new Sugar Refinery on the left bank of the Radbuza River. This is the beginning of an interesting and often turbulent history of the large area between today's Cukrovarská and Presslova streets.
From the Sugar Refinery to the Infectious Hospital, Repair Shops, and Depot of transport companies to the current cultural center DEPO2015, the Robotics Center, and other organizations based here, the area proves that it has been an important and lively part of the city of Pilsen for generations. After 151 years, the public has the opportunity to look into the history of this area through the Industrial Heritage Trail, which introduces the architecture, important companies, and events of this place engagingly and contextually.
The whole trail consists of a total of 6 marked stops, where visitors can watch short videos about the place using a QR code. The guide in the videos is always a historical figure who is closely related to the location. Visitors can meet, among others, the engineer Smola, František Křižík, the already mentioned businessman and patriot Hugo Jelínek, and many other characters that are closely connected with the Industrial Heritage of the city of Pilsen.
During the current state of emergency, the DEPO2015 complex is open to the public on Tuesdays and Thursdays from 10 am to 6 pm and on Saturdays from 10 am to 3 pm.
All you need is a smartphone and a map with individual stops, which you can pick up at the DEPO2015 reception or download here under the article. (English version of the map and videos will be available soon.) The Industrial Heritage Trail in DEPO2015 was created with the support of the Pilsen Region.

Escape from the Hag!
Rodinná úniková hra Zdrhni bábě! je prodloužena až do 28. února 2022!
Rezervace termínu a prodej vstupenek ZDE.
Cena pro celý tým (max. 5 osob) 500 Kč. Únikovka je na 60 minut.
Sestavte si rodinný tým a Zdrhněte bábě! v nové únikové hře. Představte si: jdete lesem a narazíte na opravdickou perníkovou chaloupku. Vejdete dovnitř. Ale ejhle, dveře se zabouchnou a co teď!? Musíte se prostě dostat ven dřív, než se vrátí Ježibaba a bude zle. To se vám však podaří jen tehdy, když vyluštíte všechny hádanky a najdete ukrytý klíč.
Více informací o naší nové rodinné únikovce ZDE.
Rezervace termínu a prodej vstupenek ZDE.
