DEPO2015

Facebook Youtube Instagram

Jonmar van Vlijmen

Office O.N.E.

Jonmar van Vlijmen je holandský umělec, který se dlouhodobě věnuje evropské identitě. V roce 2014 získal cenu Evropské unie za návrh dekonstrukce vlajky EU. Jonmar je iniciátorem projektu Office O.N.E. – Office for New Europeanism (Úřad nového evropanství). Tento mobilní úřad se zjevuje na různých místech Evropy a prostřednictvím rozhovorů s občany zjišťuje, zda v jejích srdcích existuje něco jako evropská identita. Po mnoha jiných městech doputoval úřad v červenci 2014 Office O.N.E. do Plzně, aby prozkoumal český pohled na evropskou identitu po 10 letech členství České republiky v EU. 

V dočasný úřad Evropské Unie pro evropského úředníka budoucnosti se proměnila plzeňská galerie Vestředu. Jonmar van Vlijmen zval běžné občany i odborníky z Plzně ke společnému zkoumání českého pohledu na evropskou identitu. Úřad/galerie měl otevřené dveře každou středu v srpnu a září. Jonmar si navíc v rámci své umělecké stáže nachystal soutěž nesoucí název „EU vlajka z Plzně“. 

Současná vlajka EU, kterou tvoří 12 zlatých hvězd na modrém pozadí, byla navržena v 50. letech 20. století. V posledních 60 letech ovšem společnost prošla mnoha změnami. Mnoho kultur žije a pracuje společně na relativně malém prostoru. Jaký význam má toto dynamické společenství kultur, jazyků a tradic pro evropskou identitu? Jak Evropu vnímají Češi? A jak se to dá vyjádřit obrazem?

Na této rezidenci spolupracoval program Open A.i.R. s Motel Spatie a galerii Vestředu

Galerie