DEPO2015

Facebook Youtube Instagram

Patricia Leighton

 Entablaturae

Patricia Leighton pochází ze Skotska. Studovala nejprve na Edinburgh College of Art, poté v Poznani. Získala řadu ocenění, mimo jiné od Scottish Arts Council travel, Fellowship awards, New York Foundation for the Arts award, Pollock Krasner Foundation grants.

Patricia Leighton obvykle pracuje přímo v otevřeném terénu, pracuje s krajinou, se zemí. Krajina a okolí ovlivňuje vždy její umělecký přístup i výběr materiálů. Patricia Leighton se věnuje umění ve veřejné sféře více než 25 let, je členkou mnoha komisí na celém světě.

Jsme pyšní, že tak vynikající land art umělkyně přijala naše pozvání do Plzně. Patricie pracovala na Městské plovárně v Doudlevcích, kde byla jejím hlavním zadáním land artová úprava místní vyhlídky. Současně se zúčastnila i prvního ročníku Land Art Festivalu v Parku sv. Jiří v Plzni na konci srpna. Děkujeme kulturnímu centru Meet Factory, kde sídlí naši rezidenční partneři, kteří stojí za myšlenkou oslovit ke spolupráci právě Patricii a kteří nás s ní propojili. 

V Plzni Patricie pracovala na projektu nazvaném Entablaturae, který má dvojí význam. Jeden z překladů zní kládí, na jehož principu instalace spočívá. V druhé řadě pak lze toto slovo chápat jako název vyvřeliny, která se v projektu Patricie rovněž vyskytuje. Jako na mnoha jiných projektech i zde spolupracovala Patricia Leighton se svým kolegou a partnerem Delem Geistem, který se rovněž zabývá land artem.  

Oficiální odhalení proběhlo 27. září s bohatým doprovodným programem. Věříme, že i Vy si toto meditační místo oblíbíte jako cíl svých vycházek po Plzni a rádi se k němu budete vracet.  

Galerie