DEPO2015

Facebook Youtube Instagram

ZIta Oberwalder

HOTEL EUROPE

ZITA OBERWALDER (1958) je rakouská fotografka, která se narodila v obci Leisach ve Východním Tyrolsku. Od roku 1987 pracuje jako nezávislá umělkyně. Zajímá se o architektonickou a uměleckou fotografii a také o vzdělávání v této oblasti. Vystavuje nejen doma v Rakousku, ale také v zahraničí.

Velmi důležité místo v jejích posledních dílech zaujímá téma cesty. Tyto díla jsou převážně černobílé fotografie pořízené během jejích dlouhých cest do zahraničí.

V poslední době pracuje na projektu s názvem Hotel Evropa, ve kterém zkoumá vztah mezi minulostí a přítomností v souvislosti s historickými a psychologickými hranicemi. Je to práce týkající se hranic, sousedství, prostoru mezi zemí a zemí nikoho. Cílem jejího pobytu v Plzni je pokračovat v rozvíjení tohoto projektu a jak sama vysvětluje: „Moje práce bude pokusem o převedení města a jeho okolí ve fotky – pěšky, autobusem, nebo vlakem.“  Bezpochyby by to byla perfektní šance přemýšlet o významu naší krajiny a o změnách charakteru přírody ve srovnání s městským vývojem a existenčními vztahy, které máme s naším okolím.

Zde můžete najít více informací o poslední práci Zity Oberwalder, která nese název „Kill your darlings“ („Zabij svoje miláčky“)

Tento rezidenční projekt byl umožněn díky finanční podpoře našeho rakouského partnera S.T.A.i.R; the region of Styria, Department 9 Culture, Europe.